გაკვეთილის მთავარი თემა
|
გეომეტრიული ფიგურები(წრფე, სხივი, მონაკვეთი, სიბრტყე, პარალერული წრფეები)
|
სწავლების საფეხური
|
V კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
5 მოსწავლე
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
მოსწავლეები ცნების(წრფის,სხივის, მონაკვეთის,სიბრტყე, პარალელური წრფეები) გაცნობასთან ერთად მათ ირგვლივ მდებარე,ნივთების დახასიათება.
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
მოსწავლეები შეისწავლიან გეომეტრიული ფიგურების(წრფე, სხივი, მონაკვეთი, ციბრტყე, პარალერული წრფეები) ცნებებს, შეძლებენ ცნებების საფუძველზე ზემოაღნიშნული გეომეტრიული ფიგურების განსახვავებას ერთმანეთისგან, მოსწავლეები შეძლებენ გეომეტრიული ფიგურების(წრფე, სხივი, მონაკვეთი, ციბრტყე, პარალერული წრფეები) საყოფაცხოვრებო ნივთებთან დაკავშირებას.
|
წინასწარი ცოდნა
|
მოსწავლეებმა იციან ან წარმოდგენილი აქვთ გეომეტრიული ფიგურები(წრფე, სხივი,მონაკვეთი, სიბრტყე, პარალერული წრფეები)
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
მოსწავლეები შეფასდებიან წინასწარ შემუშავებული შეფასების რუბრიკით(განმსაზღვრელი შეფასება).
|
სასწავლო მასალა დატექნიკური რესურსები
|
დაფა,ცარცი,თოკი,სწორი სახაზავი და სამკუთხა სახაზავი, წიგნი.
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
A ფაზა - გამოწვევა - 10 წუთი
საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება
წინა დავალების გასწორება
გონებრივი იერიში :
B ფაზა - შინაარსის კონსტრუირება - 30 წუთი
წრფეზე თვალსაჩინო წარმოდგენას მოსწავლეებს შეუქმნის გაჭიმული თოკი,ზონარი.ბავშვებს ავუხსნათ:წარმოიდგინეთ თოკი უსასრულოდ გრძელდება ორივე მიმართულებით.
მეტი თვალსაჩინოებისათვის თოკი შეიძლება გავჭრათ მაკრატლით.გადაჭრის წერტილი შეგვიძლია წარმოვიდგინოთ როგორც თითოეყლი სხივის სათავე .გადაჭრის მხრიდან სხივი არ გაგრძელდება,სამაგიეროდ მეორე მხარეს სხივი გაგრძელდებ უსასრულოთ.
ახლა მოვნიშნოთ წრფეზე ორი წერტილი,მივიღებთ მონაკვეთს. ბავშვებს ვაჩვენოთ მონაკვეთის მოდელი თოკის მეშვეობით.ამისათვის გადავჭრათ წრფე მეორე მხრიდანაც.მონაკვეთი შემოსაზღრულია ორივე მხრიდან.მისი გაგრძელება შეუძლებელია.მონაკვეთს ორი ბოლო აქვს.ბავშვებს გავაცნოთ წრფის, სხივი და მონაკვეთის მიღებული აღნიშვნები.
ნებისმიერ ბრტყელ ზედაპირს აქვს’’ნაპირები,,.ნაპირები ვაჩვენოთ მოსწავლეებს რეალურ საგნებზე.
დამატებით სავარჯიშოებს განვიხილავთ ნახაზზე ამოცანით ორი პარალერული და ორი გადამკვეთი წრფე. ერტი ან ორი კუტხედის გამოყენებიტ ავაგოთ ავაგოთ პარალელური წრფეები. საშინაო დავალების მიცემა. გეომეტრიული ფიგურების ამოცნობა.შესაბამისი დავალების მიცემა.ბოლოს შეფასეგა.
|
გაკვეთილის გეგმები და შეფასების რუბრიკები
Подписаться на:
Сообщения (Atom)
ისტის გამოყენება სასწავლო პროცესში
გავეცანი გაკვეთილის დაგეგმვას. ისტის გამოყენებითუფრო მეტად გავამდიდრებთ გაკვეთილს. მნიშვნელოვანი იყო იმით რომ,ვისწავლეთ სასწავლო პრეზენტაცი...
-
გავეცანი გაკვეთილის დაგეგმვას. ისტის გამოყენებითუფრო მეტად გავამდიდრებთ გაკვეთილს. მნიშვნელოვანი იყო იმით რომ,ვისწავლეთ სასწავლო პრეზენტაცი...
Комментариев нет:
Отправить комментарий